مهارت حل مسٔله گام سوم: ارزیابی

مهارت حل مسٔله گام سوم: ارزیابی

گام سوم: ارزیابی

بعد از این که تمام راه حل های ممکن را نوشتید، شروع به ارزیابی  راه حل ها  کنید، برخی از راه حل ها نیاز به ارزیابی ندارد و در همان مرحله اول مشخص است که باید رد شود، به طور مثال می خواهید برای یک مسافرت کوتاه برنامه ریزی کنید و یکی از گزینه هایی که در بارش فکری مطرح شده، سفر به اهرام ثلاثه مصر است، طبیعتا این گزینه فورا رد می شود.

بعد از این که با کمک یکدیگر گزینه های پرت را رد کردید، نوبت به تفکر و تامل روی سایر گزینه ها می رسد. برای این کار ابتدا باید یک جدول سود و زیان بکشید، جدول سود و زیان به شما کمک می کند تا میزان سود و زیان هر تصمیم را بررسی کنید. در بررسی سود و زیان ها، کوتاه مدت یا بلند مدت بودن سود و زیان را بررسی کنید، به طور مثال یکی از راه حل هایی که برای تامین رهن خانه به ذهنتان رسیده، گرفتن یک وام بلندمدت است، این تصمیم یعنی شما تا مدت طولانی باید قسط بدهید و ضرر خواهید کرد، آیا این ضرر ارزش سودی را که می کنید دارد؟

راه حل سودها زیان ها
     

جدول سود و زیان

معمولا برخی از راه حل ها که به ذهنتان خطور کرده، قبلا امتحان کرده اید، زمانی که می خواهید سود و زیان این راه حل ها را در گذشته بررسی کنید، به دنبال مقصر نگردید، به یک دیگر اتهام نزنید که تصیر تو بود که ما این قدر ضرر کردیم. گذشته برای درس گرفتن خوب است نه برای حسرت خوردن. اگر گذشته تان را مرور می کنید تا حسرت بخورید و یا از دست یکدیگر عصبانی شوید، مرور نکردن گذشته بهتر است. شما باید این مهارت را در خود ایجاد کنید که گذشته را برای عبرت گرفتن مرور کنید نه برای پیدا کردن مقصر.به دنبال دفاع کردن از خود نباشید، این جا دادگاه نیست بلکه یک جلسه تصمیم گیری است، جلسه ای که در آن با مرور گذشته سود و زیان هر راه حل مشخص می شود، شاید راه حلی که در گذشته منجر به ضرر شما شده، راه حلی خوبی بوده ولی به دلیل عملکرد اشتباه شما، این ضرر اتفاق افتاده است. اگر این طور هست به جای دفاع از خود یا به دنبال مصقر گشتن، از اشتباهاتتان استفاده کنید، و از تجربیاتتان برای رسیدن به یک راه حل ایده آل بهره بگیرید.

یادتان باشد گاهی اتفاق می افتد که برخی از مسائل دوبخشی هستند، و تصمیم گیری در مورد آن دشوار است، زیرا هر دوطرف ذی حق هستند و ممکن است تصمیمی که گرفته می شود به سود یک نفر و به ضرر طرف مقابل باشد. به طور مثال باید بین نزدیکی محل خانه به محل کار مرد یا پدر و مادر خانم یکی را انتخاب کنید، از طرفی مرد دوست دارد محل کارش به خانه نزدیک باشدو از طرفی خانم دوست دارد نزدیک خانه مادرش باشد تا بتواند هر روز که دلش خواست به خانه مادرش برود. در این جا هر دوطرف باید با بروز احساسات خود، تلاش کنند تا طرف مقابل را متقاعد کنند، یا با درک طرف مقابل و گذشت، تصمیم او را بپذیرند.

در این مرحله باید پرسودترین و کم زیان ترین راه حل را انتخاب کنید. شما باید راه حل ها را از لحاظ مدت سوددهی یا ضرردهی نیز مورد بررسی قرار دهید، شاید یک راه حل کم سود اما بلند مدت از یک راه حل پرسود اما کوتاه مدت بهتر باشد. شما باید با کمک همسرتان و با یک ارزیابی دقیق به بهترین تصمیم برسید.

بعد از رسیدن به راه حل نهایی، باید مطمئن شوید که شما و همسرتان به یک فهم مشابه از راه حل رسیده اید. برای کسب اطمینان، شما یا همسرتان یکبار راه حل را برای دیگری ارائه دهد و طرف مقابل در صورتی که برداشت دیگری از راه حل نهایی داشته باید به همسر خود بگوید، تا سوءتفاهم ها برطرف شود و هر دو طرف به یک فهم مشابه برسند.

با ما همراه باشید با سلسله مباحث مهارت های زندگی….

حجت الاسلام محمد حسین افشاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *