مهارت پنجم(بیان احساسات)

در حال قدم زدن در بازار هستید، همسرتان در مقابل یک مغازه لباس فروشی توقف می کند، با دقت به لباس های ویترن مغازه نگاه می کند، و با انگشتش به یک لباس مهمانی قرمز رنگ اشاره می کند و  با هیجان می گوید چه لباس زیبایی!

شما نگاهی گذرا به لباس می اندازید و می گویید آره زیباست. ناراحتی در چهره همسرتان موج می زند اما شما علتش را نمی دانید.

ما در گفتگوها عادت کرده ایم فقط نظر بدهیم وبه بیان موافقت و یا مخالفتخود با موضوع مورد بحث بپردازیم. در صحبت های ما، بیان احساسات کمتر دیده می شود. همسر شما انتظار داشت در مقابل هیجان او، شما نیز به هیجان بیایید و با گفتن جمله ” آره خیلی زیباست، چقدر زیبا دوخته شده ” به احساسات او پاسخ بگویید. اما شما با گفتن یک کلمه “آره” ، احساس بی توجهی را به همسرتان القا کرده اید.

برای ایجاد مهارتِ بیان احساسات،باید تمرین کنید. شاید در ابتدا سخت باشد ولی تلاش کنید که بر این سختی پیروز شوید. به طور مثال وقتی می خواهید در مورد یک گل زیبا صحبت کنید،از لطافت گلبرگ هایش بگویید، و در قالب جملاتی زیبا، رنگ های خارق العاده اش را توصیف کنید.

 

مهارت ششم(بیان احساسات در مورد همسرتان)

سر میز شام نشسته اید، همسرتان غذا را می آورد و شما مشغول خوردن غذا می شوید. غذایتان را که خوردید، در بهترین حالت از او تشکر می کنید و  از سر سفره غذا بلند می شوید و به کارتان می پردازید.

آیا تا به حال سر سفره غذا برای همسرتان ابراز احساسات کرده اید؟ آیا به او گفته اید که در کنار تو غذا خوردن برای من بسیار لذتبخش است.

زمانی که همسرتان از سر کار بازمی گردد چگونه برای او ابراز احساسات می کنید؟ آیا گفتن واژه کلیشه ای خسته نباشی کافی است؟ یا می توانید با جمله‌ی”دوری از تو برایم خیلی سخت بود و در کنار تو آرامش دارم” دل او را بدست آورید.

متاسفانه بیان احساسات در گفتگوهای  زن و شوهری کمتر دیده می شود. در حالی که مهم ترین بخش گفتگوهای خانوادگی بیان احساسات است. اما علت این ناتوانی در کجاست؟

شاید اگر در مرحله قبل، مهارت بیان احساسات را کسب کرده باشید. مشکل کمتری پیدا کنید و راحت تر بتوانید برای شریک زندگی تان ابراز احساسات کنید.خیلی از مشکلات در زندگی با بازگو کردن احساس شما نسبت به همسرتا حل خواهد شد . شاید مردانی که زنانشان از غیرت ورزی آنها در عذابند بتوانند با این راهکار این غیرت ورزی را برای همسرانشان شیرین کنند . وقتی به همسرش میگوید : “آنقدر دوستت دارم که نمیخواهم به غیر من نگاه کنی ” و این جمله با تمام احساسش میگوید ، هضمش برای همسرش آسان تر خواهد شد.وقتی از سر کار به خانه زنگ میزنیم ، در حقیقت نفس تازه میکنیم ، اما این احساسمان را هیچگاه با همسرمان درمیان نگذاشته ایم.وقتی منتظر او میشویم و گاهی اوقات او دیر میکند و ما را نگران میکند ، فقط عصبانیت خودمان را به او انتقال میدهیم ، و حال آنکه دلیل این عصبانیت چیزی جز محبت و تعلق خاطر نیست. اما متاسفانه هیچگاه حاضر به ابراز احساسات واقعی خودمان نیستیم.یادتان باشد، ابراز احساسات به همسرتان یعنی برای او احترام قائل هستید و او در نگاه شما انسان مهمی است. زمانی که همسرتان جمله”دوستت دارم” را می شنود، احساس ارزشمندی می کند و او نیز مرا دوست خواهد داشت و در این صورت زندگی رنگ و بوی عشق می گیرد،و در چنین خانواده ای همه مشکلات قابل تحمل است.

با ما همراه باشید با سلسله مباحث مهارت های زندگی….

حجت الاسلام محمد حسین افشاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Content is protected !!